Spis treści
Domowe pieczywo? – Czemu nie?
Jeszcze nie tak dawno temu, to było normalne. W większości domów pieczywo wyrabiało się i piekło samodzielnie. Wraz z rozwojem i pogonią za pracą, stało się to nierealne, bo kto jeszcze po niejednokrotnie 10 godzinach pracy, odrabianiu lekcji z dziećmi, staniem w korkach wracając do domu po ciężkim dniu miałby jeszcze siły na przygotowywanie pieczywa. Przecież to tyle pracy, a piekarnia za rogiem, codziennie świeże, jeszcze ciepłe pieczywo.. Po co się męczyć? To prawda. Dziś świat jest inny, a pieczenie chleba czy bułek to wcale nie taka prosta sprawa, lecz raz na jakiś czas, warto pokusić się o przygotowanie go w domu. To zupełnie inna bajka. Produkt, który stanowi podstawę śniadania i kolacji, przyrządzony samodzielnie jest… powiedzieć wyjątkowy, to jak nie powiedzieć nic. Jest w tym coś magicznego, zapach drożdży, świeżego, dopiero wyrastającego ciasta, a później ten zapach z piekarnika… To jak poczuć zapach miłości. I naprawdę można się w nim zakochać. Dziś przygotujemy chleb tostowy – to jeszcze inna odmiana chleba, uwielbiana głównie przez dzieci, ale nie tylko. Kto nie lubi tostów? Znasz kogoś takiego? Ta delikatna skórka i miękki środek, a jeszcze można je zapiec robiąc sandwiche – ślinka cieknie na samą myśl.
Składniki:
- 10 g miękkiego masła (+ do wysmarowania formy)
- 20 g świeżych drożdży
- 500 g mąki pszennej (najlepiej chlebowej)
- 50 ml mleka
- 300 ml wody
- szczypta soli
Przygotowanie:
- Mąkę przesiewamy przez sito do dużej miski.
- Drożdże kruszymy w palcach i dodajemy do mąki.
- Następnie dodajemy kolejno masło, sól, letnie mleko i letnią wodę.
- Ciasto najlepiej wyrabiać jest przy pomocy miksera kuchennego z hakiem do zagniatania ciasta, ale można również wyrabiać ręcznie.
Przy użyciu miksera – używamy najpierw niskich obrotów, do połączeni składników, następnie na wyższych obrotach zagniatamy ciasto ok. 6-8 minut.
Przy ręcznym wyrabianiu ciasta -wyrabiamy je najpierw w misce do połączenia składników, następnie przekładamy ciasto na stolnicę lub blat i zagniatamy ok 10 minut. Można od czasu do czasu podsypywać mąką, ale nie za dużo. - Wyrobione ciasto przekładamy do miski i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy na ok 1 godzinę.
- Formę keksową o długości ok. 30 cm, smarujemy masłem. Ciasto delikatnie przekładamy do formy używając silikonowej szpatułki (ciasto będzie lepkie, trzeba uważać, aby nie wypuścić z niego powietrza). Formę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 1 godzinę w ciepłe miejsce.
- Piekarnik nagrzewamy do 250 stopni C (grzanie góra-dół). Następnie zmniejszamy temperaturę do 220 stopni C.
- Wyrośnięte ciasto przykrywamy drugą formą (tak aby nie mogło bardziej wyrosnąć) i wkładamy do piekarnika. Po 20 minutach pieczenia ściągamy z góry formę i dopiekamy 5-10 minut, aż skórka będzie rumiana.
- Wyciągamy blachę z piekarnika i pozostawiamy na ok 20 minut. Po tym czasie wyciągamy chleb i studzimy na kratce.