Rodzaje wywarów

Aromatyczny wywar to podstawa wielu dań. Nie obejdzie się bez niego pyszna zupa, ale również dodawane są go gulaszy, mięs pieczonych i duszonych, sosów i dań z całego świata. Choć w Polsce najczęściej zamiast wywaru przyrządza się pyszny i tłusty rosół, wywary możemy ugotować z wielu różnych świeżych produktów.

Wywar warzywny – moc witamin

Najczęściej do ugotowania wywaru warzywnego wykorzystuje się marchew, seler, pietruszkę, pory i różnego rodzaju przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, gałązki natki pietruszki i lubczyku, ząbki czosnku). Wywar należy gotować około 3 godzin aż do całkowitej miękkości warzyw. W tym czasie do wody wydzielają się witaminy i minerały. Tak przygotowany bulion warzywny świetnie sprawdzi się jako baza do zup, do których dodaje się dosyć intensywne w smaku składniki (np. do zupy grzybowej, pomidorowej czy ogórkowej).

Wywar mięsny – nie tylko rosół

Mięsny wywar najczęściej przygotowuje się z mięsa z kurczaka, indyka lub kaczki, często również dodaje się odrobinę wołowiny (np. kawałek szpondru) lub kości. Do jego przygotowania również niezbędna jest włoszczyzna oraz przyprawy. Aromatyczny wywar warzywny można spożywać jako osobne danie (czyli po prostu jako rosół np. z makaronem, lanymi kluskami lub innymi dodatkami), świetnie sprawdzi się również jako baza do tłustszych zup, takich jak krupnik. Wywary mięsne dodaje się do gulaszów i mięs duszonych, dzięki czemu powstają pyszne, intensywne w smaku sosy, które wspaniale komponują się z ziemniaczanymi kluskami lub kaszą. Mięsny wywar jest również wyjątkowo zdrowy. Poza witaminami i minerałami zawiera dużą ilość kolagenu, który wspomaga funkcjonowanie stawów, doskonale wpływa na stan jelit oraz poprawia strukturę naskórka. Aromatyczny rosół ma również działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i rozgrzewające, polecane jest przy chorobach wirusowych i schorzeniach górnych dróg oddechowych.

Wywar rybny dla smakoszy

Wywary rybne przygotowywane są z owoców morza (krewetek, małży) lub pozostałości po rybach. To doskonały sposób na spożytkowanie głów, płetw i ogonów ryb, które przyrządzane są na główny posiłek. Takie wywary wykorzystywane są przede wszystkim do przygotowywania zup rybnych (np. na bazie dorsza, sandacza, karpia) lub pysznych, wyjątkowo aromatycznych sosów, które świetnie komponują się do włoskich, francuskich i hiszpańskich dań na bazie ryżu lub makaronu.

Wywar grzybowy – prostota w najlepszym wydaniu

Podczas świąt Bożego Narodzenia w wielu polskich domach przyrządza się wywar z suszonych grzybów, który wykorzystywany jest do gotowania tradycyjnej zupy grzybowej. Wywar grzybowy świetnie sprawdzi się również jako dodatek do barszczu białego, sosów grzybowych i duszonego mięsa. Aby przygotować idealny wywar należy zalać ciepłą wodą suszone grzyby (najlepiej prawdziwki lub podgrzybki) i pozostawić je na kilka godzin. Po wymoczeniu przelewamy wywar przez sitko do garnka, zaś grzyby przed dodaniem należy opłukać z resztek piasku i innych zanieczyszczeń pod bieżącą wodą. Do wywaru można dodać jarzyny (marchew, pietruszkę, seler, cebulę) oraz przyprawy i zioła. Całość należy gotować na wolnym ogniu przez minimum godzinę.

Wywary warzywne, grzybowe i mięsne są nie tylko niezbędnym dodatkiem do wielu potraw, ale również wyjątkowo zdrowym daniem. Długie, powolne gotowanie sprawia, że do wywary wydzielają się wartościowe witaminy, minerały i związki odżywcze. Wywary na gorąco mają działanie przeciwzapalne i rozgrzewające, przez co świetnie sprawdzają się w przypadku sezonowych przeziębień.

Dodaj komentarz