Domowy wywar biały z kurczaka

Aromatyczny wywar z kurczaka, inaczej bulion jest nie tylko podstawą do przyrządzenia innych zup. Ma niezwykłe właściwości zdrowotne, pomaga przezwyciężyć katar i jest pomocny w przeziębieniu. Taki wywar, nazywany też białym bardzo łatwo przygotować. Dowiedz się zatem, jak zrobić smakowity domowy wywar biały z kurczaka!

Składniki potrzebne na wywar o objętości około 2 litrów:

  • 2 kg korpusów i skrzydełek, ewentualnie szyjek z kurczaka
  • 2,5 – 2,7 litrów zimnej wody
  • 500g włoszczyzny: marchew, seler, por, cebula i por
  • przyprawy: sól, pieprz, 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie, łodygi pietruszki i czosnek

Przygotowanie bulionu:

Aby domowy wywar biały z kurczaka był smaczny, musisz zadbać o to, aby mięso było świeże.

  1. Umyj warzywa i pokrój je w dużą kostkę. Cebulę opiecz nad palnikiem w całości, ale uważaj, aby nie spaliła się.
  2. Mięso również umyj starannie w zimnej wodzie.
  3. Do dużego garnka nalej wskazaną w przepisie ilość chłodnej wody i postaw na gaz.
  4. Włóż części kurczaka do garnka i posól. Ustaw mały ogień i przygotuj łyżkę cedzakową. Potrzebna będzie do wybierania szumu, który pojawi się w trakcie gotowania. Przy kolejnym użyciu łyżki cedzakowej, konieczne jest jej opłukanie do czysta.
  5. Po dwóch godzinach gotowania na wolnym ogniu, Twój wywar powinien zrobić się złocisty. Wówczas możesz wrzucić do garnka wcześniej umyte i pokrojone warzywa.
  6. Dodaj przyprawy oraz łodygi pietruszki. Nie przykrywaj gotującego się wywaru i nie zapomnij, że ogień, na którym stoi bulion powinien być bardzo mały.
  7. Po około dwóch kolejnych godzinach, biały wywar powinien być gotowy.
  8. Przy pomocy dużego sita odcedź wywar do mniejszego garnka. Warzywa, które nie nadają się do jedzenia wyrzuć – cebulę, czosnek, seler i pietruszkę. Mięso z kurczaka oraz gotowaną marchewkę możesz zostawić i wykorzystać te składniki do innego dania. Takie mięso i marchew będą doskonałe do upieczenia domowego pasztetu, dlatego nie wyrzucaj ich. Spróbuj, jak smakuje wywar. Jeśli jest za mało słony, dodaj odrobinę soli, mieszając i próbując, czy proporcje są dobre. Jeśli przesadziłeś z solą, musisz dolać wody i rozcieńczyć wywar.
  9. Wystudź bulion i przykryj pokrywką. Możesz przelać go też do kilku mniejszych pojemników. Jeśli chcesz, możesz taki aromatyczny wywar zamrozić. W zamrażarce wytrzyma on około 3 tygodnie. Jeśli będziesz przechowywać go w lodówce, pamiętaj, że tydzień to optymalny czas, w jakim Twój wywar nadaje się do spożycia.

Bulion możesz wykorzystać jako bazę do wielu tradycyjnych zup, takich jak szczawiowa, pomidorowa czy wiosenna lub jarzynowa. Smacznego!

Dodaj komentarz