Któż nie przepada za zapachem świeżego chleba? Podstawa polskiej diety, bez której wiele osób nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji. Coraz częściej jednak sięga się po domowe chleby, które tworzy się we własnej kuchni. Czy poza najprostszym chlebem można spróbować czegoś jeszcze? Tak, można stworzyć własną bazę dla niego – żytni zakwas, dzięki któremu wypiek będzie jeszcze lepszy.
Spis treści
Dla własnego chleba
Ze względu na sytuację, jaka obecnie panuje na świecie, zdecydowanie więcej czasu spędza się w domach. Wzrosła liczba samodzielnie przygotowywanych posiłków, częściej też powstają domowe wersje wypieków, deserów. Część osób wykorzystuje tę okazję i próbuje swoich sił w przygotowaniu we własnej kuchni swojego chleba. Nie jest on udoskonalany przez wspomagacze, jak te kupne bochenki w piekarniach, ma swój niepowtarzalny smak i można chwalić się zdobyciem kolejnej umiejętności.
Można pokusić się również o przygotowanie we własnych czterech ścianach zakwasu żytniego, na bazie którego taki świeży i pachnący chleb powstaje. Aby go wyhodować, potrzeba kilku dni, ale właśnie że czasu jest teraz więcej, można przeznaczyć go na nową naukę.
Składniki:
Najważniejszymi składnikami, tymi podstawowymi, są: mąka żytnia razowa typ 2000, woda oraz czas.
Na przygotowanie zakwasu potrzeba zazwyczaj 5-6 dni; tego ostatniego można już pokusić się o wypiek własnego chleba. A później powtarzać to i powtarzać, kiedy okaże się być lepszy od kupnego.
Przygotowanie
Dzień 1
Pierwszego dnia potrzebne jest ok. 50 g mąki razowej żytniej (5-6 łyżek), ok. 50 g wody (5-6 łyżek; może być przegotowana, mineralna lub źródlana) oraz słoik o pojemności 1 litra. Stosunek mąki do wody powinien wynosić 1:1. Mąkę i wodę wymieszać ze sobą w słoiku (ten wcześniej należy dokładnie umyć i wyparzyć). Konsystencja powinna być gęsta. Słoika nie zakręcać. Przykryć go ściereczką i gazą, pozostawić i odstawić w ciepłe miejsce na 24 godziny.
Dzień 2
Drugiego dnia potrzebna jest połowa zakwasu z dnia 1 (drugą można komuś podarować, by zrobił swój zakwas, zaczynając od dnia 2), 50 g mąki żytniej i 50 g wody. Nowe składniki umieścić w słoiku, dokładnie wymieszać, słoik przykryć i odstawić w ciepłe miejsce.
Dzień 3, 4, 5 i 6
Powtarzać czynności – do ½ zakwasu z dnia poprzedniego dodać 50 g mąki i 50 g, odstawić słoik w ciepłe miejsce.
Tę część zakwasu, która jest zbędna (druga połowa) można dać kolejnej osobie lub też robić z tego więcej zakwasu na własny użytek.
Dzień 7
Zakwas jest już na pewno dojrzały, prawidłowo pracuje i bez problemu można upiec z niego chleb.