Domowy smalec jest doskonałym dodatkiem do smarowania pieczywa. Może być także smaczną i sycącą przekąska pomiędzy posiłkami. Dowiedz się, jak przygotować smalec z suszonymi śliwkami i cebulką krok po kroku.
Spis treści
Składniki potrzebne na domowy smalec:
- 500 g świeżej słoniny
- 1 duża biała cebula lub dwie małe cebulki
- 7 lub 8 sztuk suszonych śliwek
- 2, 3 ząbki czosnku w zależności od tego, jak bardzo aromatyczny ma być Twój domowy smalec
- 1 łyżeczka suszonego majeranku
- przyprawy: sól i pieprz do smaku, wystarczy szczypta, kiedy przesadzisz z solą, nie da się już ,, uratować” smalcu, dlatego lepiej dodać mniej, a później ewentualnie dosolić
Sposób przygotowania – smalec z suszonymi śliwkami i cebulką krok po kroku
- Jeśli lubisz wyraziste i chrupiące kawałki skwarek w smalcu, pokrój słoninę w drobną kostkę. Gdy wolisz, gładką konsystencję, pokrój smalec na małe kawałeczki, a następnie przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa.
- Wrzuć kawałki słoniny do garnka i ustaw garnek na najmniejszy płomień. Zawartość mieszaj od czasu do czasu przy pomocy drewnianej łyżki.
- Starannie pokrój cebulę w drobną kosteczkę i dorzuć do garnka w momencie, kiedy zauważysz, że skwarki zaczynają się rumienić.
- Suszone śliwki pokrój na cienkie paski i również dorzuć do garnka. Nie zapomnij o tym, aby mieszać zawartość, tak, aby się nie przypaliła.
- Dosyp do garnka łyżeczkę suszonego majeranku.
- Wszystkie składniki dodawaj stopniowo, ciągle mieszając, tak, aby zawartość nie zaczęła buzować, a całość nie wykipiała. Żeby ułatwić sobie pracę, przygotuj wcześniej wszystkie składniki i pokrój je tak, jak o tym mowa w przepisie. Kiedy skwarki będą w garnku, powinieneś mieć cebulkę i śliwki pod ręką.
- Kiedy cebulką w garnku nabierze złocistego koloru, zdejmij garnek z ognia.
- Dopraw smalec do smaku solą i pieprzem.
- Ostrożnie przelej gorący smalec do naczynia lub naczyń, w którym chcesz go przechowywać.
- Odstaw naczynia z domowym smalcem do ostygnięcia.
- Podczas stygnięcia smalcu, musisz od czasu do czasu mieszać zawartość. W innym wypadku składniki takie jak cebulką, skwarki o śliwki zastygną na dnie i nie rozłożą się równomiernie, a tym samym smalec nie będzie tak smaczny.
- Kiedy Twój smalec ze śliwkami i cebulką wystygnie całkowicie, wstaw naczynia do lodówki.
Pyszny domowy smalec możesz przechowywać również w słoikach z zakrętką. Słoiczek domowego smalcu, odpowiednio oznakowany i ozdobiony może być pomysłem na bardzo oryginalny prezent. Taki niecodzienny podatek ucieszy na pewno wielbicieli praktycznych prezentów, które zostały zrobione własnoręcznie. Smacznego!