Kawa rozpuszczalna – czy można ją pić?

Kawa rozpuszczalna i jej historia

Podkreśla się, iż pierwszą kawę rozpuszczalną przygotowano około 1891 roku. Rozpowszechniła się ona jednak na potrzeby żołnierzy amerykańskich, którzy przebywali na II wojnie światowej. Napój cechuje się bowiem bardzo prostym, a także szybkim procesem przygotowywania, co w tamtych czasach było bardzo doceniane. Wraz z upływem czasu kawa rozpuszczalna zaczęła być sprowadzana do wielu zakątków świata, znajdując zarówno swoich miłośników, jak i przeciwników.

Kawa rozpuszczalna – jak powstaje?

Proces powstawania kawy rozpuszczalnej zaczyna się od palenia i mielenia ziaren. Następnie przechodzi się do ich parzenia. Odbywa się to w wysokiej temperaturze przy dość wysokim ciśnieniu. Prawdziwi smakosze kawy twierdzą, że proces ten zabiera możliwość wydobycia najlepszych właściwości ziaren kawowca.

Co kawa rozpuszczalna ma w składzie?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kaw rozpuszczalnych. Najczęściej w składzie tego rodzajów produktu można jednak spotkać:

  • kofeinę,
  • cukry,
  • minerały (magnez, wapń, cynk),
  • przeciwutleniacze,
  • kwas szczawiowy.

Należy jednak podkreślić, że wybierając kawę rozpuszczalną, należy dokładnie sprawdzać jej zawartość. Warto wybierać produkty, które nie posiadają sztucznych barwników i utleniaczy. Te bowiem sprawiają, że smak napoju się pogarsza. Dobrze jest postawić na wysokiej jakości kawy, które można znaleźć między innymi w sklepie internetowym Cafe Silesia.

Jakie właściwości ma kawa rozpuszczalna?

Wiele osób twierdzi, iż kawa rozpuszczalna jest niekorzystna dla zdrowia. Jej regularne spożywanie może powodować wiele niekorzystnych skutków ubocznych. Kawa rozpuszczalna posiada bardzo duże ilości akrylamidu, czyli substancji, która wytwarzana jest na skutek reakcji aminokwasów i cukrów, które mają styczność z temperaturą wyższą niż 120 stopni. Jest on czynnikiem uznawanym jako rakotwórczy, dlatego dobrze jest to ograniczyć.

Kawa ziarnista czy rozpuszczalna – co wybrać?

Podkreśla się, iż kawa rozpuszczalna nie posiada tyle kofeiny, co produkt świeżo palony. Znacznie lepiej jest wybrać opcję drugą, której spożycie gwarantuje dużo większe pobudzenie. Eksperci zaznaczają, iż kawa ziarnista pozwala uzyskać bardziej wyrazisty smak kawy oraz dużo lepszy aromat napoju. Produkt ten zachowuje swoją świeżość na znacznie dłuższy czas. Jedynym mankamentem może być czas przygotowania pobudzającej esencji. Wykorzystując całe ziarna, zajmuje to nieco więcej czasu niż zalanie rozpuszczalnej mieszanki. Obecnie wyróżnia się jednak wiele alternatywnych sposobów na to, aby uzyskać aromatyczną kawę w dość prosty i szybki sposób. Można na przykład zdecydować się na zakup kawy mielonej, która nie wymaga procesu rozdrabniania ziaren.

Dodaj komentarz