Gdy masz ciągle wahania wagi – co możesz dla siebie zrobić?

Wiele kobiet zmaga się z wahaniami wagi. Niestety bywa to uciążliwe i powoduje dyskomfort. Wzrastająca i malejąca waga przyczynia się do kompleksów. Jednocześnie przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę sporo. Bardzo często przyczyną są hormony, a dokładnie zaburzenia hormonalne czy problemy z tarczycą. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Należy udać się do lekarza. Jeżeli wykluczy on choroby, to można powiedzieć, że za taki stan rzeczy odpowiada niewłaściwa dieta. Dziś podpowiemy Wam, jak walczyć z wahaniami wagi.

Tylko lekkostrawna dieta

Dieta powinna być zbilansowana, ale też lekkostrawna. Tylko wtedy można powiedzieć, że jest zdrowa. Jednocześnie mając problemy z wahaniem wagi, trzeba pamiętać o tym, że nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa od zdrowej diety, gdyż nawet te małe mogą powodować wzdęcie brzucha, ale też wzrost wagi. Dieta powinna być rzecz jasna oparta na dużej ilości warzyw. To one powinny być bazą każdego dania. Można także jadać ciemne pieczywo czy produkty pełnoziarniste, które są dobrym źródłem białka.

Co jeszcze jest w diecie niezbędne?

Co jeszcze w diecie jest niezbędne? Oczywiście duża ilość wody, czyli minimum 2 litry wody dziennie, koniecznie niegazowanej. W zdrowej i zbilansowanej diecie nie może zabraknąć błonnika. Stąd zaleca się jedzenie kleiku z siemienia lnianego czy też śliwek przynajmniej raz w tygodniu. W diecie w żadnym przypadku nie mogą znajdować się produkty maksymalnie przetworzone, czyli oparte na dużej ilości utwardzanych tłuszczy. Jedzeniu śmieciowemu także mówi stanowcze nie. Spożywanie nawet małej ilości fast foodów w znaczący sposób zwiększa ryzyko otyłości oraz nadwagi. Pamiętajcie też, że nie ma czegoś takiego jak dieta odchudzająca dla kobiet typu cud. Ale jest dieta, która jest zdrowa i zbilansowana.

Chemikalia w fast foodach

W jedzeniu śmieciowym znaleziono wiele chemikaliów. Myślicie, że to odosobniony przypadek? Niestety w żadnym wypadku tak nie jest. Jedzenie śmieciowe jest zwyczajnie niebezpieczne. Zacznijmy może od tego, że dotyczyło to nie jedynych próbek, lecz większości badanego jedzenia. Otóż naukowcy znaleźli w produktach typu fast food kilka różnych
ftalanów, ale też inne substancje chemiczne mające je zastąpić. Były one choćby we frytkach, cheeseburgerach, a nawet w burrito. Czym więc są te ftalany? To naprawdę niebezpieczna substancja, która używana jest do nadawania plastikowi oraz innym substancjom elastyczności. Ftalany są również rodzajem substancji chemicznych zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Zakłócają one działanie i pracę układu hormonalnego o wytwarzanie testosteronu i estrogenu. Jeżeli sądzicie, że gorzej być już nie może, to niestety jest gorzej. Otóż większość produktów śmieciowych zawierało ftalan di-n-butylu (DnBP), a do tego 70 proc. zawierało również ftalany di(2-etyloheksylu) (DEHP), które zaburzają gospodarkę hormonalną i przyczyniają się do problemów z płodnością. Nawet 89 proc. badanej żywności zawierało tereftalan di(2-etyloheksylu) (DEHT), nieftalanowy plastyfikator. Pomyślcie tylko ile produktów, które nie są regularnie badane może zawierać konserwanty, które powodują problemy zdrowotne i przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych. Dlatego też w żadnym wypadku nie można pozwolić sobie nawet na okazjonalne jedzenie tego typu produktów.

Rozwiązanie problemu jest na wyciągnięcie ręki

Aby móc utrzymać prawidłową wagę, należy zadbać o właściwą dietę. Oznacza to, że należy jeść często, regularnie, za to w mniejszych ilościach. Im więcej warzyw w diecie, tym oczywiście lepiej. Absolutnie nie można się objadać. Trzeba także pamiętać, że każde odstępstwo od normy może powodować problemy z wagą. Jeżeli słyszeliście, że można przytyć nawet od szklanki wody, to musicie wiedzieć, że coś w tym powiedzeniu jest. Rzecz jasna nie przytyjecie od wody, ale woda może zatrzymywać się w organizmie i spowodować choćby cellulit wodny. Oczywiście pewnie wydaje się Wam, że nie macie czasu na zdrowe jedzenie. Ale nic bardziej mylnego. Zawsze możecie zamówić catering dietetyczny. To najlepsza dieta dla kobiet.

Dodaj komentarz