By przygotować stek idealny nie wystarczą ogólnikowe wskazówki i wołowina – pierwszy lepszy jej kawałek. Stek to bardzo wymagająca potrawa – potrzebujemy naprawdę sporych umiejętności, wiedzy oraz przede wszystkim dobrej jakości mięsa.
Spis treści
Zacznijmy od początku.
Musimy zaznaczyć, że potrzebujemy konkretnych elementów wołowiny. Najlepsze z nich to: antrykot, rostbef lub polędwica. Nasz kawałek mięsa powinien być widocznie przerośnięty tłuszczem, w procesie obróbki tłuszcz ten wytopi się – ale również wchłonie, co pozwoli uzyskać nam oczekiwaną kruchość i delikatność potrawy.
Grubość mięsa również ma znaczenie. Nasz kawałek musi mieć około 2-3 cm.
A co z marynatą? Jeśli posiadamy wysokiej jakości produkt – dodatkowe marynaty, przyprawy są zbędne. Wystarczy pieprz i sól – a efekt końcowy zachwyci każdego konesera.
Najpopularniejsze rodzaje steków
- Club steak – jest to stek wykrawany z końcówki antrykotu przechodzącej w rostbef.
- Chateaubriand – przygotowujemy go z górnej części polędwicy; najczęściej podawany jest różowy w środku, średnio wysmażony; co ciekawe – jego waga dochodzi nawet do 450g.
- New York Strip Steak – jest to uwielbiany rodzaj, ceniony za swój smak, jakość i delikatność, wycinany zostaje ze środka rostbefu.
- Filet mignon – równie delikatny, choć oceniany jako mało wyrazisty w smaku stek z polędwicy.
- Flank steak, Bavette, Vacio – są to trzy rodzaje steka, choć pochodzą z tej samej części wołowiny, a mianowicie z łaty. Są podawane krwiste, krojone w cienkie plastry. Bavette i flank są przyrządzane w ten sam sposób – smażone szybko, na bardzo silnym ogniu. Vacio natomiast przygotowuje się nieco inaczej – pochodzą z łaty z częścią tłuszczową a obróbkę termiczną prowadzi się na tradycyjnym asado.
- Rib steak – jest to stek z antrykotu wraz z kością żebrową.
- Rib eye steak – jest uważany za szczególnie godny spróbowania, mięso pozyskuje się z oka antrykotu. Znany również pod nazwą scotch fillet.
- Top sirloin – przygotowuje się go z krzyżowej. Jako jedyny jest cięty w ukośne plastry, po to by mięso było bardziej kruche. Jest to stek bardzo mięsisty.
- Shabu shabu – jest to bardzo delikatna wołowina, krojona w cieniutkie plastry i układana na talerzu, przed zjedzeniem macza się ją we wrzącym bulionie dashi. Ten rodzaj potrawy jest popularny w Japonii.
- Rump steak – przygotowywany ze środkowej części rostbefu, jest to chudy stek, z delikatnymi tylko przerostami tłuszczowymi.
- Porterhouse oraz T- bone – pierwszy z nich – porterhouse – skłąda się z dwóch części: chudej i delikatnej polędwicy i części pochodzącej z rostbefu, łączy je kość w kształcie litery T. Jego grubość waha się od 2,5 do 5 cm. T-bone to odpowiednik pierwszego rodzaju, jednak przygotowywany jest z młodego byka. Część rostbefu jest dzięki temu delikatniejsza a część polędwicy mniejsza, jego grubość również traci na cm.